W dniach 12.12.2018r. - 14.12.2018r. odbędą się rekolekcje adwentowe. Msza Święta dla dzieci i młodzieży szkolnej odbędzie się o godz. 11:00.
Porządek zajęć w tych dniach będzie następujący:
8:00 - 10:25 - lekcje zgodnie z rozkłademzajęć
10:25-10:40 - śniadanie
około 10:50 - wspólne wyjście uczniów klas I - VIII do kościoła pod opieką wychowawców
około 12:00 - powrót do szkoły, zajęcia zgodnie z planem.
10 grudnia 2018 roku uczniowie klas V – VIII uczestniczyli w prelekcji zorganizowanej w ramach akcji Trzymaj Formę, przeprowadzonej przez Panią dietetyk Martę Kusiak. Tematyka prelekcji dotyczyła zasad zdrowego stylu życia obejmujących prawidłowe zbilansowanie diety. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie się wypowiadali na różne tematy jak również sami zadawali pytania.
Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali piosenki patriotyczne podczas XVI Festiwalu Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Żołnierzy – Bohaterów Armii Krajowej w Krężnicy Jarej.
Zespół klas młodszych w składzie: Weronika Wałachowska, Wiktoria Guzek, Dorota Pioś, Emilia Wyszyńska, Dominik Michalewski i Bartłomiej Olszak zajął III miejsce.
Solistka Weronika Wałachowska, uczennica klasy II zajęła III miejsce w kategorii klas młodszych.
Zespół klas starszych w składzie: Wiktoria Brylska, Julia Zdybel, Lena Madejczyk, Stanisław Wierzchowski i Jakub Szafran otrzymał wyróżnienie.
8 listopada 2018 roku uczniowie klas starszych uczestniczyli w warsztatach profilaktyki pozytywnej prowadzonych przez Panią Katarzynę Walczewską specjalistę od psychoterapii i profilaktyki "ODZYSKAJ SIEBIE".
Zadaniem uczniów podczas tych warsztatów było stworzenie plakatu w ramach konkursu profilaktycznego, na którym znajdą się alternatywy dla uzależnień. Za alternatywy uważa się wszelkie hobby, zainteresowania, marzenia i przyjemności jakie można sprawiać sobie ZAMIAST podejmować działania ryzykowne.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali plakaty. Miłym zaskoczeniem dla uczniów klasy VII było, kiedy 5 grudnia otrzymaliśmy wyniki, na których okazało się, że plakat przygotowany przez ósmoklasistów został wybrany do prac zwycięskich.
Uczniowie w nagrodę otrzymali wejściówki do parku rozrywki BOUNCE oraz słodycze dla całej klasy.
Szabla jest związana z Polską od ponad pięciuset lat. Słowo „szabla” odnajdujemy w polskim hymnie, jako broń, za pomocą której, odzyskiwaliśmy utraconą niepodległość. Budowa szabli ma swoją nomenklaturę i przeznaczenie. Niełatwa jest sztuka posługiwania się szablą, wymaga dużych umiejętności. Wbrew pozorom to lekkie narzędzie, waży ok. 1 kg. Szabla nie jest ostra, ale krzywizna powoduje efekt tnący i dużą skuteczność. Szabla zastąpiła miecz i stała się bronią stanu rycerskiego, kiedy królem Polski został Stefan Batory.
Do dziś jest formą nagrody, jako uhonorowanie odwagi i męstwa. Łamana oznaczała kres życia lub walki. Używa się jej podczas promocji oficerskiej i innych ceremonii wojskowych. Ciekawych opowieści o szabli przeplatanych pieśniami patriotycznymi wysłuchali nasi uczniowie 28 listopada 2018 r.
26 listopada 2018 r. grupa chętnych uczniów z klas IV – VI uczestniczyła w wyjazdowych zajęciach realizowanych w ramach projektu „Akademia kreatywnego rozwoju”, odbywających się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dzień na uczelni rozpoczął się pokazem zatytułowanym „Natura nie znosi próżni”, podczas którego naukowcy w sposób praktyczny, a zarazem wesoły, prezentowali rozmaite prawa fizyki, korzystając przy tym z pomocy naszych dociekliwych uczniów. Kolejnym punktem programu były zajęcia matematyczne, realizowane w małych zespołach, których głównym celem było rozwijanie umiejętności logicznego myślenia głównie poprzez zabawę i rozwiązywanie quizów matematycznych. W dalszej kolejności uczniowie spędzili czas w laboratorium informatycznym, gdzie po krótkim instruktażu mogli sprawdzić swoje umiejętności projektowania rozmaitych urządzeń i podzespołów mechanicznych, wykorzystując do tego celu specjalne oprogramowanie. Po tak pracowicie spędzonym czasie nadszedł moment na przerwę i wspólny posiłek, który oczywiście zapewnili organizatorzy projektu. W drugiej części dnia odbyły się zajęcia doświadczalne w pracowni optyki oraz wykład popularno-naukowy mówiący jak wygląda wszechświat. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zwiedzania Muzeum Instytutu Fizyki. Kolejny wyjazd tej grupy już w lutym 2019 roku. Czekamy z niecierpliwością, gdyż były to naprawdę niesamowite i bardzo wartościowe warszataty.
23 listopada 2018 r. nasza szkoła obchodziła Jubileusz 100-lecia Oświaty. Uroczystości towarzyszyła myśl ks. Jana Twardowskiego: „Mądrości trzeba się uczyć od Boga, a wiedzy - od ludzi”. O godzinie 9.00 w kościele parafialnym została odprawiona Msza Św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Kazimierz Smyl. Po Mszy nastąpił uroczysty przemarsz z pocztem sztandarowym do budynku szkoły, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Szkolne korytarze przywitały gości specjalnie przygotowaną na tę okazję dekoracją. Czas jakby stanął w miejscu, można było zatrzymać się wśród Kronik Szkoły, na tablicach znalazły się zdjęcia przedstawiające historię placówki i ludzi, którzy ją tworzyli.
Dyrektor szkoły Pani Agata Banasik przywitała przybyłych gości. Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciel Lubelskiego Kuratorium Oświaty – Pani Jolanta Misiak, Wójt Gminy Niedrzwica Duża – Pan Ryszard Golec, przedstawiciele władz powiatu, przyjaciele szkoły, pracownicy, emerytowani nauczyciele, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz społeczność lokalna. Pani Dyrektor Teresa Próchnicka przybliżyła wszystkim historię naszej placówki i podkreśliła wkład w jej dzieje i rozwój kolejnych pokoleń nauczycieli, uczniów i rodziców. Jubileusz stał się okazją do ukazania rozwoju szkolnictwa w naszej miejscowości na przestrzeni lat.
Po okolicznościowych przemówieniach gości, życzeniach i gratulacjach odbyła się część artystyczna, którą rozpoczął polonez w wykonaniu uczniów kl. VI - VIII. Zaprezentowali oni montaż słowno - muzyczny łączący treści związane ze 100 – leciem oświaty oraz 100 – leciem odzyskana niepodległości przez nasz kraj. Wszyscy zgromadzeni z uwagą wysłuchali przygotowanego programu artystycznego, dla wielu były to wzruszające chwile refleksji, ale też lekcja historii o trudnych czasach. Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Obchody stulecia szkoły zakończono wpisami do księgi pamiątkowej, w której pojawiło się wiele ciepłych i serdecznych słów pod adresem szkoły. Każdy z zaproszonych gości otrzymał na pamiątkę okolicznościowy folder, zawierający historię naszej szkoły i jej najważniejsze osiągnięcia.
Zorganizowanie obchodów 100 – lecia szkoły było możliwe dzięki życzliwej pomocy sponsorów: instytucji, osób prywatnych, właścicieli przedsiębiorstw, dlatego Pani Dyrektor przedstawiła sponsorów oraz serdecznie podziękowała rodzicom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Jubileusz Oświaty stał się bowiem wspaniałą okazją, aby w uroczystej atmosferze przypomnieć sobie historię naszej placówki, spotkać wielu pracowników szkoły, absolwentów, a także wspomnieć tych, którzy już odeszli.
Dzień 23.11.2018 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Obchodzimy Jubileusz 100-lecia Oświaty w Strzeszkowicach Dużych.
Prosimy by w tym dniu wszystkie dzieci szkolne uczestniczyły we Mszy Świętej, która rozpocznie się o godz. 9:00 w kościele parafialnym, a następnie w uroczystościach szkolnych.
Wspólne wyjście do kościoła planowane jest o godz. 8.45. Obowiązuje strój galowy.
Oddziały przedszkolne i świetlica pracują w tym dniu bez zmian.
Do tradycji szkoły należy organizacja kolejnych edycji jesiennych recytacji.
W tegorocznym szkolnym etapie 22. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego Narodziny światów – fantastyka w literaturze, zorganizowanym 7 listopada br. uczestniczyło 19 entuzjastów recytacji z klas I – VII. Do powiatowego etapu zostali zakwalifikowani uczniowie: Martyna Pioś z kl. V Mikołaj Mendel z kl. V, Wiktoria Guzek z kl. III i Aniela Słotwińska z kl. II. Wszyscy recytatorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i pamiątkowymi dyplomami. Kolejny etap konkursu odbył się 21 listopada w Centrum Kultury w Lublinie. Tematyka konkursu była bliska dzieciom i młodzieży o czym świadczył ciekawy i różnorodny dobór repertuaru, a także emocjonalne interpretacje. Naszym uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i godne reprezentowanie szkoły.
Spośród trojga recytatorów z naszej szkoły do etapu wojewódzkiego została nominowana Martyna Pioś. 28 listopada w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie nasza uczennica wystąpiła w wojewódzkim konkursie, wśród 43 uczestników, recytując fragment prozy Beaty Krupskiej. Poziom Przeglądu był wysoki - tym bardziej cieszy wyróżnienie i udział w najwyższym etapie konkursu. Jesteśmy dumni z naszej finalistki i mamy nadzieję na kolejne sukcesy w przyszłości.
11 listopada uczniowie kl. VIII w ramach szkolnego wolontariatu aktywnie uczestniczyli w biegu charytatywnym dla Weroniki Przybycień.
W piątek po południu uczniowie wraz z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego p. Moniką Jaśkowską oraz p. Pauliną Ciosek przygotowali babeczki, które były rozdawane wszystkim uczestnikom biegu. W niedzielę podczas biegu aktywnie pomagali w organizacji uroczystości, przyjmowali wpisy uczestników, część uczniów wraz z p. Michałem Sarną przebiegła trasę biegu oraz wręczali babeczki finalistom biegu.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważny dzień dla każdego Polaka, a w tym roku – wyjątkowy, bowiem świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia 9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. O godz. 11.11 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej cała społeczność szkolna w powadze i skupieniu zaśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w ogólnopolską akcję bicia rekordu we wspólnym śpiewaniu hymnu państwowego. Następnie w montażu słowno – muzycznym uczniowie kl. V - VII zaprezentowali wybrane zagadnienia z rozbiorowej historii Polski. Przypomnieli najważniejsze daty i fakty dotyczące 123 – letniej niewoli naszej Ojczyzny. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały pięknie recytowane wiersze o tematyce patriotycznej Nie zabrakło również wzruszającego przekazu pieśni patriotycznych, takich jak: „Żeby Polska była Polską”, „Biały krzyż”, „Orlątko’, „Białe róże”. Nastrój towarzyszący tej doniosłej uroczystości sprawił, że była ona dla społeczności szkolnej wspaniałą żywą lekcją historii i patriotyzmu.
Okazją do wspólnego świętowania wydarzeń z przeszłości stał się i koncert z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowany 11 listopada w naszym kościele parafialnym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miejscowości Strzeszkowice w ramach projektu „Niepodległa – Niepokorna 2018”, poprzedzony Mszą Św. Zostaliśmy zaproszeni do udziału w uroczystości i wystąpiliśmy z naszym programem. Wzruszający występ – piękna lekcja historii w wykonaniu naszych uczniów został nagrodzony gromkimi brawami, podobnie jak poszczególne prezentacje pieśni patriotycznych przez solistów.
W naszej szkole podjęto szereg działań związanych z Niepodległą, by godnie uczcić święto naszej Ojczyzny, która po 123 latach niewoli stała się wolnym, niepodległym państwem, a także rozwijać wśród dzieci i młodzieży zainteresowania przeszłością, umacniać postawę patriotyczną oraz rozbudzić szacunek do tradycji narodowych. 18. października br. zorganizowaliśmy wycieczkę do Lublina. Najpierw uczniowie obejrzeli spektakl „Świat legend”, gdzie w ciekawy, niekonwencjonalny sposób została ukazana nasza historia, począwszy od Lecha, Czecha i Rusa poprzez wybrane wydarzenia z naszej historii.
Nasi uczniowie wzięli również udział w lekcji historii w Instytucie Pamięci Narodowej w Lublinie, której tematem były burzliwe losy narodu polskiego. Prowadzący zajęcia historyk w bardzo przystępnej formie, za pośrednictwem prezentacji multimedialnej wzbogaconej informacjami i ciekawostkami, przybliżył historię odzyskania przez Polskę niepodległości, wskazał bohaterów Niepodległej.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem centrum Lublina i Starego Miasta. Uczniowie klasy VII jako przewodnicy wskazywali ciekawe miejsca i przybliżali historię zabytków, takich jak Katedra Lubelska, Wieża Trynitarska i innych. Wzbudzali zainteresowanie przechodniów, który na chwilę zatrzymywali się i ciekawie przysłuchiwali nietypowej prelekcji, prowadzonej przez uczniów.
Wyjeżdżaliśmy do Lublina również 24. października Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania poszczególnych działów, wystaw i eksponatów w Muzeum Lubelskim, o których ciekawie opowiadał przewodnik. Uczniowie oglądali arcydzieła sztuki (obraz „Unia lubelska” Jana Matejki) oraz dzieła lubelskich artystów. Mieliśmy również możliwość podziwiać jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie oraz zabytek unikatowy w skali międzynarodowej - Kaplicę Trójcy Świętej.
Kolejnym obiektem godnym uwagi w Lublinie było Muzeum Wsi Lubelskiej. Uczniowie mieli okazję poznać życie ludzie w dawnych czasach: na wsi, w żydowskim miasteczku oraz w szlacheckim dworze. Kolejnym punktem wycieczki była Podziemna Trasa Lubelska. Uczniowie cofnęli się w do czasów powstania miasta, poznali legendy lubelskie oraz przemaszerowali trasą podziemną.
Do tradycji naszej szkoły należy porządkowanie mogił żołnierzy z czasów I wojny światowej, które zostało zorganizowane w przededniu Wszystkich Świętych. Wydarzenie to w każdym roku staje się okazją do wyrażenia wdzięczności naszym przodkom za to, że możemy żyć w wolnym kraju.
8 listopada 2018 roku dzieci z przedszkola i „0” uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych Fundacji Banku Millennium we współpracy z Fundacją Verba w ramach projektu „Finansowy elementarz”.
W trakcie spotkania starano się wyjaśnić najmłodszym naturę pieniądza oraz zasady oszczędzania, które ułatwią im start w dorosłe życie, tak aby w przyszłości rozsądnie dysponowały swoimi wydatkami.
Warsztaty miały na celu:
- odpowiedzieć na pytanie skąd się wzięły pieniądze i do czego są potrzebne,
- przybliżenie pojęcia wartości pieniądza,
- kształtowanie świadomości różnych form pieniądza,
- kształtowanie nawyku oszczędzania i planowania,
- uświadomienie dzieciom różnicy pomiędzy potrzebą a zachcianką,
- podejmowanie decyzji zakupowych.
5 listopada dzieci z przedszkola i „0” świętowały Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci zamieniły się w ten dzień w bajkowe postacie. Wszyscy mogliśmy podziwiać kolorowe stroje, ciekawe pomysły i oryginalne przebrania zrobione własnoręcznie przez dzieci i przy pomocy rodziców.
Dzieci z wyruszyły w podróż do krainy bajek. Rozwiązywały zagadki dotyczące bajkowych postaci. Wysłuchały fragmentów znanych bajek a następnie rozpoznawały ich tytuły. Trafnie segregowały bajkowe rekwizyty, oraz układały bajkowe puzzle. Na chwile mogły się zmienićw Kopciuszka, który rozdziela ziarenka grochu. Dzieci bawiły się doskonale, szczególnie podczas zabawy zręcznościowej doskonalącej refleks „Zatrute jabłko”, która wzbudziła wiele emocji.
W tym dniu przypominamy cudowny świat postaci z bajek, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Dzień Postaci z Bajek to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, które wzbogacają dziecięcą fantazję, pamięć i słownictwo.
Zebranie z rodzicami odbędzie się 8 listopada 2018 r. (czwartek) o godz. 17.00.
Program:
Prelekcja pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bełżycach
Przekazanie bieżących informacji przez dyrektora szkoły.
Spotkania z wychowawcami klas. Konsultacje.
31.10.2018r. wręczono nagrody dla uczestników konkursu plastycznego, w którym udział wzięło 10 uczniów naszej szkoły.
Komisja w składzie: p. dyr. Agata Banasik, p. Paulina Ciosek, p. Emilia Poleszak i p. Anna Wójcik wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.
W kategorii klas 0-III
I miejsce zdobyła uczennica klasy II Magdalena Wójcik
II miejsce zdobyła uczennica klasy III Kinga Krzewińska
III miejsce zdobyła uczennica klasy II Dorota Pioś
W kategorii klas IV-VIII
I miejsce zdobyła uczennica klasy V Małgorzata Czajka
II miejsce zdobyła uczennica klasy V Martyna Pioś
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Konkurs przeprowadziła Marta Komarowska. Sponsorem nagród było Wydawnictwo JUT.
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu"Się gra się ma...Odlotowy Playroom". Akcja polega na promocji zalet płynących ze wspólnej zabawy grami i buduje u dzieci świadomość grania w gry jako wartościowego sposobu spędzania wolnego czasu. Daje placówkom oświatowym szansę na przemianę świetlicy w salę gier dla dzieci.
Prosimy o ogłosowanie na naszą świetlicę. Każdego dnia możemy oddać jeden głos na galerię naszej szkoły-adres strony https://siegrasiema.com/swietlice/264. Głosowanie trwa do 19.11.2018r. Na szkoły biorące udział w konkursie czekają atrakcyjne nagrody min. remont i aranżacja świetlicy oraz zestawy gier planszowych HASBRO.
Gorąco prosimy Państwa o wsparcie naszej szkoły.
Od 01.10.2018 r. opłata za śniadania wynosi 25 zł/os/m-c.
Odliczenia będą uwzględniane tylko w przypadku minimum dwutygodniowej ciągłej nieobecności dziecka, po wcześniejszym (najpóźniej w 2 dniu nieobecności) zgłoszeniu w sekretariacie szkoły.