14 listopada uczniowie klas starszych uczestniczyli w wycieczce do Lublina. W programie wyjazdu znalazł się spektakl pt. "Ten obcy" przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji oraz warsztaty w najmniejszej fabryce cukierków w Lublinie "Cukier Lukier". W fabryka cukierków, uczniowie uczestniczyli w całym procesie powstawania lizaków i cukierków. Dowiedziały się z czego powstają barwniki do słodyczy np. z marchewki lub z buraka. Dzieci same wykonały lizaki i spróbowały pysznych cukierków.
To była bardzo smaczna wycieczka.
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.
11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.
10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami oraz recytacjami wierszy, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil. Akademia miała poważny, patriotyczny charakter i poszerzyła wiedzę społeczności szkolnej na temat historii Polski.
Uroczystość została przygotowana przez uczniów z klasy V i VI pod kierunkiem p. Marzeny Drozd oraz p. Marty Komarowskiej.
14 listopada o godz. 800 uczniowie klas IV - VII wyjezdżają na wycieczkę do Lublina.
W programie:
- spektakl pt. "Ten obcy" przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji;
- warsztaty w Cukier- Lukier - Manufakturze.
Przewidywany powrót o godz. 1230 .
Serdeczne podziękowanie dla uczniów, którzy w ramach szkolnego wolontariatu włączyli się w przygotowanie babeczek dla uczestników charytatywnego biegu dla Weroniki.
Niech każdy dobry uczynek, dobre słowo wraca do Was i daje Wam satysfakcję, ponieważ „w ofiarowaniu siebie najpiękniejsze jest to, że to, co do nas wraca jest zawsze lepsze od tego, co dajemy”.
Uczniowie czynnie włączyli się w przygotowania przed oraz w trakcie biegu. Wspólnie z opiekunkami SU p. Pauliną Ciosek oraz p. Moniką Jaśkowska, a także przy pomocy p. Dyrektor Agaty Banasik upiekli pyszne babeczki, a w czasie biegu rozdawali je uczestnikom, którzy dobiegli do mety.
Pod wielkim podziwem byliśmy dla uczniów z naszej szkoły którzy przebiegli dystans 5 km dla Weroniki. Byli to Maja Bednarczyk, Mateusz Mendel, Kacper Madejczyk, Maciej Dudek, Jan Wierzchowski i Stanisław Wierzchowski. Gratulacje składamy także dla naszej pani dyrektor, która również pokonała ten dystans.
7 listopada 2017r. na zaproszenie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie uczniowie klasy I oraz Emilia Szafran z kl. IV, Michał Palonka, Kacper Madejczyk i Szymon Wałachowski z kl. VI wzięli udział w wieczornicy patriotycznej pt. „Nadszedł upragniony dzień” zorganizowanej z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.
14 listopada 2017 r. (wtorek) o godz. 17.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.
Start: godz. 12:00
Zbiórka: przy mogile z I wojny Światowej przy ul. Piłsudskiego w Niedrzwicy Kościelnej
Wpisowe: 20 zł - przyjmowane przy starcie
Trasa ulicami: Czwartaków, Legionowa, Topolowa, Piłsudskiego
Dystans: 5 km
2 listopada 2017 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Tradycyjnie, jak w każdym roku, uczniowie klas V, VI i VII wraz z nauczycielami zajęli się porządkowaniem miejsca pamięci w naszej miejscowości – cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali prace porządkowe. Teren został uporządkowany z liści, sprzątnięta alejka, oczyszczone płyty nagrobne, a następnie uczniowie zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów, rozumieją bowiem potrzebę zachowania pamięci o zmarłych. Nie zapominamy o poległych w obronie Ojczyzny, każdemu należy się pamięć i szacunek.
W naszej szkole pielęgnowana jest również tradycja opieki nad grobami zmarłych nauczycieli, którzy pochowani są na cmentarzu w Krężnicy Jarej. Uczniowie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze – symbol pamięci, bo w ich blasku łatwiej można uzmysłowić sobie, że nikt nie odchodzi na zawsze, a zmarli żyją w naszych wspomnieniach, w efektach swojego trudu.
Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie pani Izabeli Klimkowicz oraz Radzie Rodziców za wsparcie naszej akcji.
Barbara Stachańska
W minionym tygodniu odbył się pierwszy - szkolny etap konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych przez Kuratorium Oświaty.
Do drugiego etapu zakwalifikowali się uczniowie:
- Mateusz Mendel z kl. VII - konkurs polonistyczny;
- Szymon Wałachowski z kl. VI - konkurs ortograficzny
GRATULUJEMY !
Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdej szkoły. 12 października 2017r. uczniowie klas I złożyli uroczyste ślubowanie i zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły.
Pani Dyrektor Agata Banasik rozpoczęła uroczystość ślubowania powitaniem wszystkich przybyłych. Po powitaniu gości pierwszaki zaprezentowały się w przedstawieniu przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni p. Marty Komarowskiej. W obecności zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i pozostałych uczniów pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Po dokonaniu pasowania Pani Dyrektor wręczyła także pierwszakom dyplomy oraz pamiątkowe medale. Nie zabrakło również pamiątkowych odcisków kciuka w kronice szkoły.
W dalszej części uroczystości uczniowie klas starszych przedstawili program artystyczny z okazji Dnia Patrona, w którym przybliżyli postać Ks. Jana Twardowskiego. Podczas akademii został zaprezentowany również krótki program artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w którym młodzież odtworzyła - słowem, gestem i piosenką - klimat szkolnego życia. Uczniowie złożyli również na ręce Dyrekcji oraz wszystkich pracowników szkoły, zarówno obecnych jak i emerytowanych upominki przygotowane przez Samorząd Uczniowski.
W dniu 19 października 2017r. (czwartek) w naszej szkole będzie gościł fotograf, każde chętne dziecko ze szkoły i przedszkola będzie mogło zrobić wybrane przez siebie zdjęcie.
12 października 2017r. (czwartek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W dniu tym odbędzie się uroczystość Ślubowania klasy I połączona z obchodami Dnia Patrona oraz Dnia Edukacji Narodowej.
4.10.2017r. uczniowie klasy IV: Natalia Pidek, Emilia Szafran, Wiktoria Klimkowicz, Oliwia Piotrowska, Julia Tusińska, Magdalena Wojtaszko, Małgorzata Czajka i Mikołaj Mendel reprezentowali naszą szkołę w V Przeglądzie Artystycznym „Artystyczna Jesień w Załuczu” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski w Załuczu „DASZEK”.
9 września o godz. 1100 (po trzech lekcjach) uczniowie klas IV - VII wraz w wychowawcami wyjeżdżają na wycieczkę do Lublina.
W programie wyjazdu:
- spektakl pt. "W pustyni i w sieci";
- wystawa klocków Lego.
Przewidywany powrót ok. godz. 16.
Wpłaty za obiady należy realizować w banku na konto Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych:
68 86 87 0009 2001 0000 0130 0119
W tytule proszę podać: nazwę jednostki (Szkoła Podstawowa w Strzeszkowicach lub Punkt Przedszkolny przy SP w Strzeszkowicach), imię i nazwisko dziecka, obiady za m-c …. (miesiąc za który dokonywana jest opłata)
Wpłaty należy dokonać w terminie do 10-tego każdego miesiąca.
Po tym terminie będą naliczane odsetki ustawowe.
Wpłaty za dożywianie należy również realizować na w/w konto.
Proszę podać w tytule: Nazwę jednostki (jak wyżej), imię i nazwisko dziecka, dożywianie za m-c ….
Caritas Archidiecezji Lubelskiej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej zapraszają do udziału w Biegu Charytatywnym dla Mateuszka Mianowanego z Niedrzwicy Dużej. Bieg odbędzie się 8 października 2017 r. , start o godz. 15.00 spod Cmentarza Wojennego z I Wojny Światowej przy ul. Przemysłowej w Niedrzwicy Dużej. Pobiegniemy trasą o dystansie 5,5 km ulicami: Przemysłową, Za Torami, Gruntową, Cichą, Tomaszówka, Za Torami i powrót do miejsca startu.
Wpisowe w wysokości 20 zł przyjmowane będzie od uczestników biegu na starcie od godziny 14:30.
Już dziś można zarejestrować się na stronie www.biegcaritas.pl jako zawodnik lub jako sponsor zawodnika. Zasady rejestracji internetowej można znaleźć tutaj: https://biegcaritas.pl/lista-zawodnikow/
Wyznaczoną trasę można przebiec, przemaszerować, przespacerować albo przejechać rowerem.
Mateuszek ma dwa latka, urodził się z jedną z najcięższych wad serca - zespołem niedorozwoju lewej komory serca, HL HS. W swoim krótkim życiu przeszedł już dwie skomplikowane operacje serduszka. Teraz konieczna jest trzecia – najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna, która ma odbyć się u kardiochirurga specjalizującego w korekcie wad HL HS, prof. Edwarda Malca w niemieckiej klinice w Munster. Koszt operacji wynosi 33 tys. Euro. Bardzo ważnym czynnikiem jest tutaj czas - operacja powinna zostać wykonana na przełomie października i listopada tego roku.
Wszystkie pieniądze zebrane podczas biegu przeznaczone zostaną na porycie kosztów operacji małego Mateuszka.
27 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów z klas starszych dyskotekę, podczas której zostały przeprowadzone wybory "Mistera Szkoły 2017".
Chłopcy mieli przed sobą nie lada zadanie. Musieli mężnie stawić czoła wielkiej próbie: odwagi, powagi, madrości i wytrzymałości. Wszyscy kandydaci świetnie poradzili sobie z wykonaniem różnych zadań. Niestety tylko jeden mógł otrzymać tytuł "Mistera Szkoły 2017".
Tegorocznym "Misterem Szkoły 2017" został Sebastian Tyc.
GRATULUJEMY!!!
W środę 20 września gościliśmy w naszej szkole Siostrę Renatę Paluch – misjonarkę z Afryki.
S. Renata, która należy do Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza, już od 9 lat wyjeżdża na misje do Republiki Środkowej Afryki i pracuje na terenie Diecezji Bouar, gdzie wspólnie z innymi siostrami prowadzą diecezjalną hurtownię leków oraz w 10 wioskach wspomagają Ojców Kapucynów w pracy duszpasterskiej.
Siostra bardzo przekonująco i barwnie opowiadała, na czym polega jej praca i pomoc, z jakimi chorobami i nieszczęściami borykają się mieszkańcy. Mówiła o głodzie, biedzie, chorobach, nieszczęściu mieszkańców, a w szczególności dzieci. Podkreśliła, że chodzenie do szkoły to wielki przywilej dla afrykańskich dzieci. Pokazała nam zdjęcia, jak wyglądają szkoły w Afryce, jak dzieci uczą, się, na czym piszą.
Nasi uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści S. Renaty. Spotkanie z Siostrą było dla nas niezwykłą lekcją, i za to ogromnie dziękujemy i mamy nadzieję na ponowne odwiedziny w naszej szkole.